Навігація
Головна
Контакти
Новини
Про Виноградівський район
Про районну Раду
Документи Районної ради
Додаткова інформація
Проекти рішень районної ради
Доступ до публічної інформації
Управління ПФУ інформує
Очищення влади
Інформації сільських, селищних рад
Поіменне голосування
Методичні рекоменданції Національного агентства з питань запобігання корупції
Урядові портали


Президент України

Верховна Рада України

Урядовий портал

 

 

 

Закарпатська обладміністрація

 

 

 

 
 
 
 
 

  

 
Головна arrow Про Виноградівський район arrow Культура і мистецтецтво
Культура і мистецтецтво Надрукувати Надіслати електронною поштою
Написав Administrator   
08.06.2007
Культурно-просвітницьку роботу в районі ведуть 44 будинків культури і клубів та 39 бібліотек. В місті є філіал Закарпатського краєзнавчого музею, 6 сільських і шкільних краєзнавчих та етнографічних музеїв. В селі Пийтерфолво є картинна галерея. Працює музична семирічка ім..Б.Бартока та 9 шкіл естетичного виховання.

 Виноградівщини дуже багата на археологічні пам’ятки різних епох: кам’яної, мідної, бронзової і ранньозалізної. Найдівніша стоянка первісних людей на Україні відкрита археологами в селищі Королево в 1974 році під керівництвом В.Гладиліна. Ця стоянка (палеоліту) стародавнього кам'яного віку 500-12 тис.років до нашої ери. Дослідження її дає можливість простежити етапи заселення Східних Карпат первісними людьми, їх господарство і матеріальну культуру.

 Цікавою для дослідників є Малокопанське городище 1 століття до н.е., розташоване на правому березі Тиси біля села Мала Копаня. Тут на площі 7000 кв.м розкопано 30 жител і 79 господарських та виробничих будівель. Знайдено 70 цілих посудин, знарядь праці (ковальські кліщі, пробійники, зубила, долота, серпи, коси, виноградарський ніж, зброю, прикраси із срібла, бронзи та скла).

 Не менш відома і досліджена велика територія на Затисянщині, в басейні річки Ботар в ІІ-ІУ ст. н.е., яка займає територію від села Нове Клинове до сіл Черна і Хижа, - Дяківський металургійний район. Тут виявлено десятки робочих майданчиків із залишками виробництва заліза.

 Археологічні знахідки різних епох виявлені і в інших місцях району, зокрема, в селах Бобове, Вербовець, Петрове, Велика Паладь, Олешник та інших.

 Є на території району немала кількість і пам'ятників архітектури. До них слід віднести в першу чергу руїни замків XIII ст. Над містом Виноградів на виступі Чорної Гори стоїть замок "Канків", який має чотирикутну форму. Це один з найстаріших замків Закарпаття, що стоїть на місці давнього слов'янського городища початку X століття. Багато легенд пов'язано з замком "Нялаб", що біля селища Королево, де бурхлива Тиса спускається з гір на широкі простори Дунайської рівнини.

 Цінним пам'ятником храмового будівництва є Вознесенський собор у місті Виноградів, споруджений у ХІІІ-ХІУ ст. в романо-готичному стилі. В деяких селах - Бобове, Чорнотисів, Шаланки - збереглися менші готичні храми. В стилі бароко є в місті костьол ордена францисканців з келіями XV ст. Оригінальним пам'ятником дерев'яної архітектури є Введенська церква і дзвіниця в селі Новоселиця, яка збудована без єдиного металічного цвяха. Кам'яна Михайлівська церква 1620 р. у селі Великі Ком'яти, Палац барона Перені у місті (борочний стиль XVII ст.).

 Славен наш край і на видатних людей. Серед них почесне місце займає культурний і політичний діяч, дипломат при дворі Петра 1 Іван Зейкан (1670-1739 рр.) Народився у селі Кара чин.

 Іван Фогорашій-Бережанин (1786-1834 рр.) народився в селі Великі Ком'яти, історик, лінгвіст, церковний діяч. Його книги "Краткая история о Карпато-Росах", "Вообще о различии словянских наречий" - це перший опис закарпатських діалектів. В 1831 р. написав для молоді української національності "Молитвенник". Іван Фогорашій-Бережанин був патріотом свого рідного краю.

 Андрій Попович (1809-1901 рр.) 45 років з 1856 до своєї смерті був священником у селі Велика Копаня. Церковний письменник видав 2-ох томну "Велику Біблію" і "Великий Церковний Сборник", куди увійшли всі богослужіння - утрені, вечірні, літургії на всі недільні й святкові дні. Кращої богословської книги поки що ніким не створено.

 В нашому місті деякий час жили і працювали Імре Ревес (1859-1945 рр.) -видатний угорський художник-реаліст. Його всесвітньо відомі картини "Петефі серед народу", "Вимагаємо хліба", "Дезертир", "Старики" та інші. Похований у нашому місті. Йому встановлена надгробна плита з барельєфом. Його ім'я носить школа №4 І-ІП ст.

 Бейла Барток (1881-1945 рр.) - видатний угорський композитор. Зібрав і обробив більше 80 закарпатських українських пісень, в тому числі таку як "Горе чоловіка". Па будинку, де він жив, встановлено меморіальну дошку з баральєфом. Музична школа-семирічка і вулиця носять його ім'я.

 Юлій Васильович Боршош-Кум'ятський (1905-1978 рр.). Народився у селі Великі Ком'яти. Великий український письменник, твори якого переведено на багато мов народів світу. Найбільш відомі його збірки: "Країна див", "Христос в Карпатах", "На високій полонині", "Грай, трембіто" і багато інших.

 Михайло Дмитрович Попович (1908-1956 рр.). Народився в селі Великі Ком'яти. Письменник, публіцист. Найбільш відома його книга "Думы о Верховине".

 В наш час багато вихідців з району є вченими, артистами, спортсменами, письменниками і художниками.

 Видатним діячам встановлені пам’ятки і меморіали. В місті є пам’ятки-погруддя Т.Г.Шевченку, Антону Макаренку, Жігмонду Перені, пам’ятник Богдану Хмельницькому. В селі Пушкіно погруддя О.С.Пушкіна. В селі Великі Ком’яти, де є колективне  сільськогосподарське підприємство ім.Ватутіна, є погруддя цьому видатному полководцю, генералу Ватутіну.

 В 1971 році на центральній площі міста на кошти громадян збудований меморіальний комплекс в честь розстріляних 17 червня 1944 року 17-ох підпільників Виноградівщини з групи "Закарпатці" Ференца Патокі та воїнам Червоної Армії, які загинули на території району в жовтні 1944 року.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

< Попередня   Наступна >
 
Статистика
Випадкове фото
Лічильник відвідувань
Виноградівська районна рада © 2017